Kolposkopi Nedir?

Kolposkop rahim ağzı ve vajinaya 2-40 kat büyütmeye yarayan bir mikroskoptur. Kolposkopi işlem kolposkop ve özel boyalar kullanılarak rahim azğının incelenmesi işlemine verilen isimdir.

Kolposkopi kimlere yapılır?

En çok anormal smear nedeniyle yapılır. Yine pozitif HPV testi de önemli bir kolposkopi yapılma sebebidir.

Endikasyonları şunlardır; Anormal tarama testleri, çıplak gözle serviksin anormal olduğu durumlar, inatçı ve açıklanamayan akıntı, ilişki sonrasında kanama,  beklenen zamandan önce adet kanaması, vulva ve vajen kanseri gibi genital kanser öyküsü olması, cinsel bölgede siğil varlığı, daha öncesinde rahim ağzında kanser öncesi lezyonlar (CIN) olması ve hekimin şüphelendiği durumlardır.

Kolposkopi ile rahim ağzı detaylı bir şekilde incelenir. Sürülen boyaların işaret ettiği yerlere daha fazla dikkat edilmelidir. İşlem sonrasında gerekli görülen yerlerden doku örnekleri (biyopsi) alınabilir. Alınan örnekler uygun koşullarda patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Kolposkopi için genel anestezi şart değildir. Rahim ağzı acı duyusu az olan bir bölgedir. Küçük biyopsi aletleri ile işlem hızla ve acısız uygulanabilmektedir.