Vajina Daraltma

Günümüzde gerçekleştirilen estetik uygulamalar arasında vajina daraltma ameliyatları sıklıkla yer almaktadır. Yaş, gebelik, doğum ya da hormonal nedenlerle genişleyebilen vajina, vajinal daraltma operasyonlarıyla eski sıkılığına kavuşmaktadır.

Kadınlarda bazı sebeplerden ötürü vajina deformasyonları oluşabilmektedir. Bu deformasyonlardan biri de vajinal genişlemedir. Vajinal genişleme kadınların cinsel hayatlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca vajinal genişlik durumda vajinal enfeksiyonlar da daha sık görülebilmektedir. Bunların önüne geçmek ve vajina anatomisini eski haline getirmek için vajinal daraltma ameliyatı yani vajinoplasti yapılmaktadır.
Vajina, kas ve bağ dokudan oluşmaktadır. Yaşın ilerlemesi, genetik yapı ve gebelikten dolayı bu dokular etkilenebilmekte ve genişleyebilmektedir. Zor doğumlarda kas ve bağ dokuda yırtılmalar meydana gelebilir ve vajina genişlemesi riskini arttırabilir. Bunun yanında cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi kişileri olumsuz etkileyebilmektedir.
Vajinoplasti hastane ortamında, genel anestezi altında ortalama 1 saat sürmektedir. Operasyon sonrası hasta ortalama 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.