VAJİNOPLASTİ

Vajina, kas ve bağ dokudan oluşan bir yapıdır. Yaşın ilerlemesi, doğum, genetik, gebelik gibi durumlar vajinanın genişlemesine sebep olabilmektedir. Özellikle zor doğumlarda doğumun uzun sürmesi ve bebeğin çatıya inmemesi gibi durumlarda kas ve bağ dokuda yırtılmalar meydana gelebilir ve vajinal genişleme riski artabilmektedir. Bu durumda cinsel ilişkide partneri hissetmede sorunlar oluşabilir ve ilişki sırasında rahatsız edici sesler oluşabilmektedir. Bu durumlarda vajinoplasti operasyonu ile şikayetlerden kurtulmak mümkündür.

VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Vajinoplasti, vajina daraltma veya vajina sıkılaştırma olarak da bilinmektedir. Vajinanın deformasyona uğraması sonucu jinekoloji uzmanları tarafından, iç genital bölgeye yönelik yapılan estetik bir operasyondur. Bu operasyonda amaç vajinanın istenilen şekilde onarımını sağlamaktadır.

Vajinoplasti, rekonstruktif olarak bilinen, yeniden onarım ameliyatları arasında da sayılabilmektedir. Vajinal kasların zayıflamasıyla ortaya çıkan bu genişleme durumuna, ilerleyen süreçlerdevajinal gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi durumlar eşlik edebilir. Vajinoplasti operasyonları bu problemlerin de önüne geçmektedir.

Vajinoplastiye ihtiyaç duyan hastalar sadece doğum yapmış olan kişiler değildir. Vajinal yaşlanma da hastanın sadece biyolojik yaşından ibaret değildir. Genetik, deformasyona olan yatkınlıkta etkilidir. Vajina genişlemesinin getirdiği gaz ve idrar kaçırma gibi problemler yüzünden hastalar günlük hayatlarında güçlük çekerler. Gaz ve idrar kaçırmayı tetikleyici hareketlerden uzak durmaya çalışırlar. Spor yapmak, ağırlık kaldırmak, hapşırmak, hatta kahkaha atmak bile bu tetikleyici hareketler arasındadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman, vajinoplasti ameliyatının hastaların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdığı ortaya çıkmaktadır.

Vajinoplasti ortalama 1-2 saat süren bir operasyondur ve kişi için istenilen ölçülerde vajina daraltılır. Operasyon sonrası hasta 1 gece müşahede altında tutulur ve doktor gözetimine alınır. Herhangi bir sorun olmaması halinde taburcu edilir.