Resveratrol nedir?

Resveratrol, kırmızı üzümlerden elde edilen ve antioksidan benzeri özelliklere sahip bir bitki bileşiğidir. Şarap ve meyve suyu gibi kırmızı üzümden yapılan ürünlerde de bulunur.

70’den fazla bitki türünde, özellikle kırmızı üzümlerin kabuk ve çekirdeklerinde bulunur. Resveratrol ayrıca bitkilerin stres altında ürettiği koruyucu bir antibiyotik olan bir fitoaleksindir. Fitoaleksin, bitkilerin mantar saldırılarından, ultraviyole radyasyondan ve diğer tehdit edici koşullardan kurtulmasına yardımcı olan şeydir.
İnsan vücudu bu bileşiği hızla metabolize eder. Yağda çözünür ve antikanser, antioksidan ve östrojenik etkilere sahip olduğu iddiaları ile çok sayıda bilimsel araştırmanın konusu olmuştur.

Kırmızı şarap, üzüm kabuğu ve çekirdeği bakımından zengin olduğu için doğal bir resveratrol kaynağıdır.

•⁠ ⁠Yaşlanma ve beyin fonksiyonları üzerine olumlu etki (Alzheimer);
•⁠ ⁠Kardiyoprotektif (kalp koruyucu) etki;
•⁠ ⁠Diyabetik hastalarda insülin duyarlılığını arttırıcı, arteriyel sertliği iyileştirici ve oksidatif stresi azaltıcı etki;
•⁠ ⁠Radyasyona maruz kalma ile birlikte, doza bağlı radyokoruyucu, radyomodülatör, radyosensitize edici, sitotoksik ve nöroprotektif etki;
•⁠ ⁠Kolorektal kanser önleyici.

Resveratrol nasıl tüketilir?

Resveratrolü güvenli miktarlarda tüketmenin en kolay yolu üzüm, yaban mersini, kızılcık, nar ve bu meyveleri içeren meyve sularıdır.
Bazı insanlar, özellikle kan basıncını düşürmek için resveratrol takviyeleri de alırlar. Bu takviyelerin çoğu, bir kişinin yapabileceğinden çok daha yüksek dozlarda resveratrol içerir, bu nedenle tıbbi olarak önerilmemektedir.