OLUMSUZ DUYGULARINIZ DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞUNA SEBEP OLMASIN!

Sizce neden acıkırız? Yemek yeme isteği neden hayatımızın vazgeçilemez bir parçasıdır? Yiyeceklerimiz güzel koktuğu veya güzel göründüğü için mi? İhtiyacımız olan enerjiyi karşılamak için mi? Ya da… Biraz kafa dağıtmak ve daha mutlu hissetmek için olabilir mi? Evet, bütün bunlar acıkmamızın ve yemek yeme isteğimizin sebepleri olabilir.

Vücudumuz, çalışmak ve hayatta kalmak için enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi de besinler yoluyla elde eder. Evet, yemek yemek fiziksel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bir eylem ama aynı zamanda moralimizi yükseltmek gibi bir etkisi de vardır. Dolayısıyla vücudumuzda, iki farklı açlık çeşidi ile bağlantılı olarak yemek yeme isteği ortaya çıkar: Fiziksel Açlık ve Duygusal Açlık.

Peki, bu açlık çeşitleri nedir ve ne anlama gelir? Fiziksel açlık vücudun çalışması için yeterli besin miktarının alınmasını sağlayan içgüdüsel bir olaydır. Fakat yeme isteğinin arkasında her zaman fiziksel açlık yoktur.

Duygu değişimlerinize bağlı olarak dikkatsiz beslenebileceğinizin farkında olmak ve kendinizi gözlemlemek güzel bir başlangıç olabilir. Duygularınızla başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını öğrenebilir, tetikleyicilerden kaçınabilir, duygusal yeme miktarınızı oldukça azaltabilirsiniz. Fiziksel ve duygusal açlığı ayırt etmeye başlamak için yemek yeme günlüğü tutabilir ve duygularınızı tanımlamaya çalışabilirsiniz.