GEBELİK ÖNCESİ DANIŞMA

Gebelik öncesi danışmanlıkta amaç kadın sağlığını optimum hale getirmek, olumsuz duygu ve düşüncelerin yerini doğru bilgilerin almasını sağlamaktır. Gebelik öncesi muayene ve bilgilendirme sadece hastalığı olan bireylere değil gebelik planlayan tüm çiftlerin başvurması gereken bir danışmanlıktır.

Gebelik öncesinde danışma, anne adayının gebeliğini etkileyecek herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını, genetik ve sosyal durumun araştırılmasını, anne adayı için kapsamlı bir jinekolojik muayeneden geçirilmesini sağlayarak fetüs ve yenidoğan için oluşacak bütün riskleri minimalize etmeyi kapsamaktadır.

Gebelik planlayan çiftler planladıkları tarihten en az 3 ay önce hekimlerine danışarak Folik asit desteğine başlamalıdırlar. Anne adaylarının, smear testi yaptırması ve gebelik öncesi bütün muayenelerini olmaları gerekmektedir.

Ayrıca akdeniz anemisi ve diğer genetik hastalıkların sorgulanması, kanser taramaları, şeker hastalığının incelenmesi ve psikolojik muayene gibi birçok tarama bu danışmanlıkta yapılmalıdır.